İçerik Yönetim Sistemi

web sitesine içerik hazırlamak

Sitenizi kontrol altında tutmanın yoluİçerik Yönetim Sistemi

İçerik yönetim sistemi (CMS), web sitesi içeriğini yönetmek için kullanılan ve işlem yapabilecek birden çok içerik yetkili personel tanımlanmasına, düzenlemesine ve yayınlamasına izin veren bir uygulamadır. İçerik kayıtları bir veri tabanında depolanır ve ihtiyaca göre çağırılarak işlem yapılır..

İçerik Yönetim Sistemi'nin temel özellikleri:

İçerik Yönetim Sisteminin Faydaları

İçerik yönetim sisteminin en büyük avantajlarından biri, ortak çalışma alanı olmasıdır. Birden çok yetkili kullanıcı oturum açabilir ve içerik ekleyebilir, zamanlayabilir veya düzenleyebilir. Chrome, Firefox, Safari, Internet Explorer gibi tarayıcılarda çalıştığından her yerden ve herhangi sayıda yetkili kullanıcı tarafından ulaşılabilir, işlem yapılabilir.

Diğer bir avantajı, yazılım dili bilmeyen kullanıcıların bile web içeriklerini basit ve kolay bir panel yardımıyla yönetmelerine izin vermesidir.

Özellikle işletme sitelerinin içerik düzenlemeleri esnasında, teknik personel bağımlılığını azaltarak yeni içerik yayınlamayı daha hızlı ve kolay hale getirir.

Bir CMS'de Ne Aranmalı

İçerik yönetim sistemini planlamadan önce, içeriğin yayınlanmasıyla ilgili belirlenecek hedefleri ve şirketinizin bilgi yönetimi uygulamalarıyla uyumunu değerlendirmek faydalıdır.

Belirlenmiş işsel sorunların çözümleri haricinde, içerik yönetim sisteminin tasarlanması aşamasında özel ihtiyaç ve gereksinimlerin de listesinin yapılması en doğru yol olacaktır.

İçerik yönetim sistemi yapısında öncelikleri değerlendirmeniz ve hangi amaçlarınıza ulaşmak için kullanacağınızı belirlemeniz gerekir. Blog yazmak, e-ticaret siteleri için fiyatlandırma ve muhasebe gibi özellikler, şirketinizin ihtiyaç ve kaynaklarına göre farklılık gösterecektir.

Değerlendirme sürecinde göz önünde bulundurmanız gereken bazı sorular:

Nelere ihtiyacımız var?

İçerik yönetim sisteminin hangi iş operasyonlarını desteklemesi gerektiği en önemli soru olacaktır. Her gün yüzlerce yeni video yayınlanması mı gerekiyor? Gün içerisinde bir çok ürün fiyatını mı güncellemelisiniz? Blog yazılarınız için galeriler mi oluşturmak gerekecek?

İçerik Yönetim Sistemi'nin entegre edileceği teknolojiler?

Mevcut sisteminizde kullandığınız CRM, ERP ve benzeri programlar var ise dijital pazarlama yazılımınızla entegre olup olmayacağına karar vermeniz gerekir.

Kullanım kolaylığı?

Personel yetkinliklerinin kullanımda etkili olmaması, her personelinizin kolayca kullanabileceği bir sistem için göz önünde bulundurulması ve cevaplanması en gerekli sorudur.

Kaç farklı kullanıcı grubu oluşturulacak?

Dikkate alınacak konulardan biri de içerik yönetim ayrıcalıkları olacaktır. İçerik yönetim sistemine giriş yetkisi bulunacak personelin hangi bölümleri kullanabilecekleri, hangi işlemleri yapabilecekleri ve hangi grubun yapılan işlemlerin kontrollerini sağlayacağı iyi bir şekilde planlanmalıdır.

SEO Uyumlu mu?

Ziyaretçiler tarafından görüntülenecek ve arama makinaları tarafından kayıt altına alınacak içerikler için önemlidir, Başlık, URL, görsellerin alt etiketleri gibi optimizasyon unsurlarını sağlayabilecek bir içerik yönetim sistemi tercih etmelisiniz.

İçerik yönetim sistemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

İçerik yönetim sistemleri ile ilgili daha ayrıntılı bilgi, ücretsiz SEO raporu ve danışmanlık için 0216 504 66 34 numaramızı arayabilirsiniz.

ŞİMDİ ARAYIN