Yerel SEO

istanbulda google ilk sıraya çıkarmak

Yerel SEO nedir? Bölgesel Arama Sonuçlarını Nasıl Optimize Ediyoruz?

Yerel SEO, sınırlandırılmış bir bölge için SEO stratejisini yürütme stratejisidir. Google arama motorları, arama yapan kullanıcıya, bulunduğu coğrafi konum ve arama amacına göre optimize edilmiş organik sonuçları gösterir. Yani Yerel Seo, web sitenizin, belirlenmiş bir bölgede bulunan kullanıcılara görüntülenmek üzere optimize etme işlemlerinin tümüne verilen addır.

Şirket web sitesi 7 gün 24 saat tüm dünyaya açık durumdadır ve sitenizi ziyaret edebilecek internet kullanıcı sayısı sınırsızdır. Ancak hedef kitleniz firmanızın, mağazanızın, merkez ofisinizin ya da satış yaptığınız, hizmet verdiğiniz yerin bulunduğu şehirde veya coğrafi olarak yakınında bulunuyorsa Yerel SEO kullanmanız ana stratejiniz olmalıdır.

Yerel SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), işletmenizin ürünlerini ve hizmetlerini belirli bölge içerisinde bulunan müşterilere tanıtmanın ve pazarlamanın en etkili ve en verimli bir yoludur.

Web Sitesi Optimizasyonu

Firmanızın hizmet verdiği ya da ürün satışı yaptığı bölgeye göre sitenizi optimize etmek için adres bilgilerinizi optimize etmeniz Yerel SEO nun şartlarından biridir. İnsanların nerede olduğunuzu bilmesi ve işletmenizi fiziksel olarak bulabilmesi için optimizasyon yapmanız gerekmektedir.

Yerel arama sorguları, şehir, ilçe, semt, mahalle adı gibi belirlenmiş sınırlamalar ile ilgili aramaları içerir, ancak Google genellikle aramayı yapan kullanıcının da mevcut konumunu tanımladığından buna uygun sonuçlar listelemek zorunda değildir. Örneğin;

"Web tasarım" kelimesi ile arama yaptığınızda (https://www.google.com/search?q=web+tasarim) mevcut konumunuza göre bir sonuç alacaksınız.

“Beylikdüzü web tasarım" kelime grubu ile arama yaptığınızda ise Beylikdüzü’nde bulunan ve "web tasarım" kelimesinde ön sıralarda yer alan sitelere ulaşacaksınız.

Aynı şekilde “Istanbul web tasarım firmaları" kelime grubu ile arama yaptığınızda ise daha büyük bir coğrafi alanda yani İstanbul'da bulunan ve "web tasarım firmaları" kelimesinde ön sıralarda yer alan sitelere ulaşacaksınız.

Yerel SEO istediğiniz bölge ve istediğiniz sektörde sizi ön sıraya çıkarmanın en verimli yolu olacaktır.

NAP nedir ve Yerel SEO için neden önemlidir?

NAP (Name, Address, Phone), kurumunuza ait Ad, Adres, Telefon Numarası bilgilerinin tümüdür. NAP, Google yerel organik arama sonuçlarında ki biz buna Yerel SEO diyoruz, en üst sırada yer almak isteyen kurumlar için son derece önemlidir. Google arama motorları, coğrafi hedefli aramalar için firmaları listelerken firma web sitelerinde bulunan iletişim sayfalarını ve sayfaların alt (footer) bölümünde yer alan iletişim bilgilerini dikkate alır.

Öncelikle, firmanızı kayıt altına alan sitelerde bulunan adreslerin web siteniz ile aynı bilgileri içerdiğinden emin olun. Çeşitli web sitelerinden aldığı iletişim bilgilerinde çapraz sorgulama sistemi uygulayan Google, böylelikle meşru ve geçerli adresinizi doğrulamak isteyecektir.

Google da üst sıralara çıkabilmek için oluşturulmuş ve resmi işletme olmayan web sitelerinin, sitede yazılı adres ve iletişim bilgilerinin, Facebook, Linkedin gibi sosyal mecralarda ve Google tarafından dikkate alınan diğer sitelerde tutarlı bir şekilde düzenlenmiş olması olasılığı çok azdır. Google tarafından güvenilir bir site olarak işaretlenmek için gerçek iletişim bilgilerinizin her mecraya doğru olarak girilmesi sadece Yerel SEO için değil, tüm SEO türleri için doğru bir strateji olduğunu belirtmek isteriz.

Yerel SEO İşlemleri

Google, Yerel SEO arama sonuçlarının sıralamaları için üç unsuru dikkate alıyor.

Alaka düzeyi : Web sitenizin ve firmanızın yapılan arama ile alakalı olması gerektiği anlamına gelir.
Uzaklık : Firma adresiniz, arama yapan kullanıcıya konum olarak yakın durumda bulunmalıdır.
Belirginlik : Firmanızın hedef kitleniz tarafından bilinirliği, incelenme sayısı ve puanı da Google tarafından dikkate alınmaktadır.

Yerel Rakip Analizleri

Yerel kayıt oluşturma ve izleme

Web sitesi optimizasyonu

Google My Business sayfasını işletme adresiniz ve telefon numaranız için optimize etme

SEO hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

SEO sıralama faktörleri hakkında daha ayrıntılı bilgi, ücretsiz SEO raporu ve danışmanlık için 0216 504 66 34 numaramızı arayabilirsiniz.

ŞİMDİ ARAYIN